Koliko pametni kućni uređaji štede novac?
Koliko pametni kućni uređaji štede novac?
Za mnoge, pokretačka snaga stvaranja pametne kuće je potencijal za uštedu energije, a samim time i novca. Postoje pametni proizvodi kao što su svetla, utikači i uređaji koji se mogu podesiti da se isključe kada se ne koriste.
Pored finansijske koristi, smart home sistem pruža udobnost i komfor. Svi želimo što da nam bude što udobnije, a ništa ne govori o udobnosti kao kada se stvari uključe tačno u vreme i na mestu gde su ti potrebne.
Na vrhu liste svakako se nalazi i poboljšana bezbednost. Dok konvencionalni alarmni sistemi mogu zaštititi tvoj dom ili kancelariju, pametna zaštita može se sastojati od međusobno povezanih svetla, brava, senzora, kamera i zvona na vratima, omogućavajući neuporedivo više nadzora i kontrole.
Dakle, ušteda, bezbednost i komfor su tri ključna faktora zbog kojih se smart home sistem smatra velikim iskorakom u budućnost i novim standardnom za svaki prostor, komercijalni ili privatni.
Kao što smo mogli videti tehnologija pametne kuće može učiniti tvoj život praktičnijim, ali i uštedeti novac! Najbolji IoT uređaji koji štede novac su pametne sijalice, utikači i termostati. Sa njima nikada nećeš zaboraviti da ugasiš svetlo ili uređaj, a imaćeš i više kontrole kako trošiš električnu energiju.
Istraživanja su pokazala da pametni termostati mogu smanjiti račune za struju do 23%! Osim toga, pametni detektori dima i CO te mogu upozoriti čim dođe do povećanja temperature pre nego što požar i počne, štedeći na taj način potencijalno i desetine hiljada evra.
Pametna kuća mane
Ne postoji nijedan sistem koji nema nikakvu manu, pa tako ni smart home. Iako pametna kuća nudi udobnost i uštedu troškova, i dalje postoje određeni izazovi.
Očigledno, osnovni uslov svakoj pametnoj kući je internet. U slučaju da ostaneš bez interneta ne postoji način da kontrolišeš sistem, tako da ti je uvek potrebna jaka i stabilna internet konekcija.
Druga mana je zavisnost od profesionalaca. Ukoliko postoji neki problem sa sistemom, ne možeš samo da pozoveš lokalnog majstora – moraš da kontaktiraš profesionalce.
Bezbednosni rizik je takođe jedan od potencijalnih problema sa kojim mogu da se suoče vlasnici pametnih kuća, zgrada ili kancelarija. Sa rastom trenda smart home sistema raste i broj upita na Google-u: Da li pametna kuća može da se hakuje?
Veoma je retko da neko hakuje smart home sistem, ali rizik uvek postoji. Evo par saveta da svedeš ovaj rizik na minimum:
- Svi pametni uređaji moraju biti zaštićeni jakim lozinkama.
- Koristi privatni WiFi mrežni kanal kome se ne može pristupiti spolja.
- Uvek izaberi iskusne profesionalce za ugradnju smart home.
Koliko košta pametna kuća?
Kako tehnologija napreduje i pametni uređaji postaju ključni deo našeg svakodnevnog života, cena automatizacije pametne kuće je mnogo pristupačnija nego što je nekada bila. Dostupni su i različiti nivoi sistema automatizacije pametnih kuća, u rasponu od jednostavnijih opcija koje su po nižoj ceni, do složenijih i naprednijih sistema koji će naravno biti skuplji.
Kada želiš da svoj smart home sistem profesionalno postaviš i instaliraš, na cenu mogu uticati različiti faktori. To uključuje veličinu i složenost podešavanja pametne kuće, kao i broj sistema i uređaja koji će se implementirati u sistem.
Zbog toga nećeš pronaći univerzalni cenovnik pametne kuće, već je potrebno da stupiš u kontakt sa profesionalcima kako bi dobio najtačniju estimaciju cene smart home sistema.
Upravo zbog toga, KonektHome ti omogućava da se raspitaš o svemu što te zanima potpuno besplatno, pa možeš da nas kontaktiraš.