“Dome slatki dome, zaključaj vrata, priguši svetla, pusti muziku.“
Nakon što izgovoriš komande dobijaš željeni ambijent u roku od nekoliko sekundi, a na tebi je samo da uživaš. Zvuči kao naučna fantastika? I jeste bila nekada, ali danas pametna kuća nije čak ni luksuz – dostupna je svakom domu ili kancelariji, bez velikog opterećenja na budžet!
Međutim, koliko je pametna kuća zapravo “pametna”? U redovima koji slede saznaj kako se iza kulisa kreira prostor koji se automatski prilagođava tvojim potrebama i navikama!
Upoznaj IoT
Dom se može nazvati pametnim kada ima uređaje koji se kontrolišu daljinski, postavljeni tako da automatizuju održavanje kuće. Na primer, svetla se mogu upaliti kada neko uđe u prostor, ili usisivač može početi da čisti svaki dan u određeno vreme.
Ali prava magija počinje kada se IoT (Internet of Things) pridruži ovom timu. U jednoj rečenici, termin IoT se odnosi na mrežu povezanih uređaja i tehnologija koji putem interneta komuniciraju jedni sa drugima, bez tvog učešća. To znači da svakodnevni uređaji koje koristiš kao što su klima, televizor, mikrotalasna peć, automobil itd. mogu da prikupljaju podatke i inteligentno reaguju na tvoje navike.
Na primer, u trenutku kada završiš sa poslom sva svetla se automatski gase u kancelariji, a klima uređaj u tvom domu počinje da hladi/greje. Sistem pametne kuće se može podesiti baš onako kako ti želiš ili kako tvoje potrebe nalažu, stoga imaš fleksibilnost i mogućnost da personalizuješ svoj prostor tako da se on prilagođava tebi.
Veza između IoT-a i tehnologije pametne kuće
U svom najbukvalnijem smislu, Internet stvari (IoT) se odnosi na sve što je povezano sa internetom.
Međutim, termin se češće koristi za definisanje komunikacije između pametnih uređaja bez potrebe za ljudskom interakcijom, skoro kao razgovor između pametnih uređaja.
Pametna kuća je značaj deo IoT-a, gde se uređaji povezani na internet automatski kontrolišu najčešće putem pametnog telefona. Digitalni asistent – poput Apple Aleka ili Google Home – može da deluje kao centralno čvorište koje se aktivira glasom za kontrolu tvog osvetljenja, zvučnog sistema, termostata, televizora i još mnogo toga.
Sada kada znamo kako iza kulisa funkcioniše pametna kuća, u sledećim vestima ćemo se osvrnuti na tri ključna razloga zbog kojih sve više domova i kancelarija postaje automatizovano.